GŁOWA DO JĘZYKÓW

Czy języka obcego można się nauczyć w trzy miesiące? Tak, pod warunkiem że mamy odpowiednio zbudowany mózg. Albo intensywnie go wyćwiczymy.

Wygląda na to, że przynajmniej część zdolności do nauki języków może zależeć od niewielkiej struktury mózgu zwanej zakrętami Heschla. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Northwestern University w Evanston pod kierownictwem neurologa, prof. Patricka Wonga.

Poszukując odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedni dorośli chwytają obcy język w lot, a innym przychodzi to z trudem, naukowcy postanowili przyjrzeć się budowie ludzkiego mózgu. Do eksperymentu zaprosili 17 dorosłych Amerykanów nieposługujących się żadnym językiem obcym. U wszystkich przeprowadzili badanie skanerem fMRI, wychwytującym wszelkie różnice w budowie mózgu, jednocześnie przeprowadzając prosty test na szybkość uczenia się języka obcego. Uczestnicy eksperymentu dostali nauczenia się 18 wyrazów w wymyślonym języku. Jak się okazało, w zapamiętywaniu słówek o wiele lepsze wyniki osiągnęły które miały większy lewy zakręt Heschla, niewielką strukturę umiejscowioną w pobliżu skroni, stanowiącą zaledwie 0,2 procent całkowitej masy mózgu. Osoby z dużym lewym zakrętem Heschla rozpoznały prawidłowo aż 97 procent właśnie wyuczonych słów, podczas gdy osoby z niewielkim zakrętem Heschla tylko 63 procent wyrazów.

To duże zaskoczenie, ponieważ dotychczas sądzono, że zakręty Heschla biorą udział jedynie w przyswajaniu podstawowych składowych dźwięku – rozpoznają, jakie ma natężenie i skąd pochodzi. Jak wynika z najnowszego badania, mają one również znaczenie dla przyswajania dźwięków obcego języka. I to tak duże, że w kolejnych eksperymentach naukowcy, mierząc tylko wielkość lewego zakrętu Heschla u badanych, byli w stanie bezbłędnie przewidzieć, z jaką prędkością nauczą się oni zakładanych słów w  obcym języku. Jak twierdzą badacze, nie oznacza to, że osoby ze stosunkowo małym zakrętem Heschla nie nauczą się nigdy drugiego języka. – Choć nasze badanie rzeczywiście wskazało związek pomiędzy zdolnościami językowymi a budową mózgu, biologiczne uwarunkowania nie są wyrokiem i nie skazują na niepowodzenie – twierdzi profesor Wong.

Newsweek 8-14.09.2014